small adjustments

This commit is contained in:
Pünkösd Marcell 2021-12-17 22:29:34 +01:00
parent aa3b8d6b47
commit 0c27a427a4
3 changed files with 17 additions and 50 deletions

View File

@ -33,7 +33,7 @@ A kártevő madarak hangalapú azonosítására dolgozott ki egy mesterséges in
%A Nagy Kristóf által megalkotott detekciós algoritmus felhasználását olyan megoldásban láttuk, ahol %A Nagy Kristóf által megalkotott detekciós algoritmus felhasználását olyan megoldásban láttuk, ahol
A rendszerben a termőföldekre kihelyezett, nagy mennyiségben telepített \acrfull{iot} eszközök gyűjtik a hangmintákat és továbbítják a központi feldolgozó egység felé, amely a hangminták intelligens felismerését végzi. A kártékony madarak hangjának azonosítása után pedig valamilyen beavatkozást tudnak tenni a madarak elriasztásának érdekében (például: a természetes ellenségeinek hangját lejátszani). A rendszerben a termőföldekre kihelyezett, nagy mennyiségben telepített \acrfull{iot} eszközök gyűjtik a hangmintákat és továbbítják a központi feldolgozó egység felé, amely a hangminták intelligens felismerését végzi. A kártékony madarak hangjának azonosítása után pedig valamilyen beavatkozást tudnak tenni a madarak elriasztásának érdekében (például: a természetes ellenségeinek hangját lejátszani).
A elkészült rendszer hagyományos felhő architektúrára épül. Az \acrshort{iot} eszközök közvetlenül a felhőben futó szolgáltatásokkal kommunikálnak. Az elkészült rendszer hagyományos felhő architektúrára épül. Az \acrshort{iot} eszközök közvetlenül a felhőben futó szolgáltatásokkal kommunikálnak.
\subsection{Intelligens felismerés} \subsection{Intelligens felismerés}
@ -72,25 +72,25 @@ A termőföldre telepített eszközök alacsony áramfogyasztású és következ
A telepítés helyének adottságaiból fakadóan, fontos, hogy képesek legyenek valamilyen rádiós interfészen kommunikálni, mivel a szőlő termő vidékeken ritkán áll rendelkezésre megfelelő vezetékesen kiépített informatikai infrastruktúra, illetve a termőföldek sokasága és mérete miatt sem könnyen kivitelezhető ez. A telepítés helyének adottságaiból fakadóan, fontos, hogy képesek legyenek valamilyen rádiós interfészen kommunikálni, mivel a szőlő termő vidékeken ritkán áll rendelkezésre megfelelő vezetékesen kiépített informatikai infrastruktúra, illetve a termőföldek sokasága és mérete miatt sem könnyen kivitelezhető ez.
%Munkánk során egy ilyen eszköz prototípusát is elkészítettük, mind hardver, mind szoftver tekintetében. %Munkánk során egy ilyen eszköz prototípusát is elkészítettük, mind hardver, mind szoftver tekintetében.
A prototípusként elkészült eszköznél fontosnak szempont volt a platform bővíthetősége, így ez figyelembe lett véve a tervezésnél. A prototípusként elkészült eszköznél fontos szempont volt a platform bővíthetősége, így ez figyelembe lett véve a tervezésnél.
\subsubsection{Hardver} \subsubsection{Hardver}
A hardver lényegében egy számítógép a szükséges perifériákkal együtt egy dobozba szerelve. Az eszköz egy későbbi változatának felépítés-blokkváza \aref{fig:birbox_hardware_blockschema}.\ ábrán látható. A hardver lényegében egy számítógép a szükséges perifériákkal együtt egy dobozba szerelve. Az eszköz felépítés-blokkváza \aref{fig:birbox_hardware_blockschema}.\ ábrán látható.
\begin{figure}[h!] \begin{figure}[h!]
\centering \centering
\includegraphics[width=0.95\textwidth]{figures/birbox_hardware_blockschema} \includegraphics[width=0.95\textwidth]{figures/birbox_hardware_blockschema}
\caption{A második reviziós \acrshort{iot} eszköz belső hardveres felépítésének blokkváza} \caption{Az \acrshort{iot} eszköz belső hardveres felépítésének blokkváza}
\label{fig:birbox_hardware_blockschema} \label{fig:birbox_hardware_blockschema}
\end{figure} \end{figure}
A rendszer lelkét adó számítógép egy \acrfull{rpi} mikroszámítógép 4-es modellje. Ez a modell 4 magos ARM processzorral és 8 Gigabyte memóriával rendelkezik, A rendszer lelkét adó számítógép egy \acrfull{rpi} mikroszámítógép 4-es modellje. Ez a modell 4 magos ARM processzorral és 8 Gigabyte memóriával rendelkezik.
%Ennek az az oka, hogy nem szerettük volna, ha már a fejlesztés szakaszában hardveres limitációkba ütköztünk volna. Terveink szerint, a kész rendszer esetén konkrét mérésekre és számításokra alapozzuk a hardverválasztást, de %Ennek az az oka, hogy nem szerettük volna, ha már a fejlesztés szakaszában hardveres limitációkba ütköztünk volna. Terveink szerint, a kész rendszer esetén konkrét mérésekre és számításokra alapozzuk a hardverválasztást, de
hogy a fejlesztés során ne ütközzünk %hogy a fejlesztés során ne ütközzünk
%ne legyen %ne legyen
teljesítméynbeli problémába. %teljesítméynbeli problémába.
Népszerűségének köszönhetően a \acrlong{rpi} kellően jó közösségi támogatással rendelkezik, mind hardveres, mind pedig szoftveres szempontból. Népszerűségének köszönhetően a \acrlong{rpi} kellően jó közösségi támogatással rendelkezik, mind hardveres, mind pedig szoftveres szempontból.
Az eszköz bemenetéül egy USB mikrofon szolgál. Ez egy egyszerű széles hatókörű konferencia mikrofon, amely eredeti funkcióját tekintve arra szolgál, hogy az asztal közepén az asztal körül ülők hangját képes legyen venni, így a tesztkörnyezetünkhöz is megfelelő lefedettséggel rendelkezik. Az eszköz bemenetéül egy USB mikrofon szolgál. Ez egy egyszerű széles hatókörű konferencia mikrofon, amely eredeti funkcióját tekintve arra szolgál, hogy az asztal közepén az asztal körül ülők hangját képes legyen venni, így a tesztkörnyezetünkhöz is megfelelő lefedettséggel rendelkezik.
@ -103,21 +103,19 @@ Emellett a prototípus tartalmaz egy hangszórót és egy D osztályú erősít
A vezeték nélküli kommunikációs interfésze az eszköznek nincs fixen rögzítve. Az adott környezetnek és tesztesetnek megfelelő kiegészítővel látjuk el, ha szükség van rá. Ez lehet \acrshort{wifi} de \gls{4g} vagy akár \gls{5g} is. A vezeték nélküli kommunikációs interfésze az eszköznek nincs fixen rögzítve. Az adott környezetnek és tesztesetnek megfelelő kiegészítővel látjuk el, ha szükség van rá. Ez lehet \acrshort{wifi} de \gls{4g} vagy akár \gls{5g} is.
A prototípus egy műanyag házba van beszerelve. Az összeszerelt prototípus \aref{fig:doboz}.\ ábrán látható. A fejlesztés és tesztelés megkönnyítésére egy RJ45-ös csatlakozó is beépítésre került, amelynek segítségével csatlakozhatunk az eszközre \acrshort{ip} protokoll felett. Az összeszerelés -- annak egyszerűségéből adódóan -- kézzel történt. A prototípus egy műanyag házba van beszerelve. A fejlesztés és tesztelés megkönnyítésére egy RJ45-ös csatlakozó is beépítésre került, amelynek segítségével csatlakozhatunk az eszközre \acrshort{ip} protokoll felett. Emellett soros csatlakozó és egy USB port is kivezetésre került a különböző rádiós interfészek csatlakoztatásának megkönnyítésére. A doboz külső megjelenését \aref{fig:doboz}.\ és \aref{fig:doboz-ng}.\ ábra mutatja be. Összesen három ilyen eszköz készült. Az összeszerelés -- annak egyszerűségéből adódóan -- kézzel történt.
\begin{figure}[h!] \begin{figure}[h!]
\centering \centering
\includegraphics[width=0.8\textwidth]{figures/doboz} \includegraphics[width=0.4\textwidth]{figures/doboz}
\caption{Összeszerelt prototípusa a telepített \acrshort{iot} eszköznek} \caption{Összeszerelt prototípusa a telepített \acrshort{iot} eszköznek}
\label{fig:doboz} \label{fig:doboz}
\end{figure} \end{figure}
Az eszköz eredeti változatából később készült egy revízió, aminek kapcsán kapott egy soros csatlakozót és egy USB port is kivezetésre került a különböző rádiós interfészek csatlakoztatásának megkönnyítésére. Az új tervek alapján pedig további két modell épült. Az eszközök megjelenésbeli különbségét \aref{fig:doboz-ng}.\ ábra mutatja be.
\begin{figure}[h!] \begin{figure}[h!]
\centering \centering
\includegraphics[width=0.8\textwidth]{figures/doboz_new} \includegraphics[width=0.8\textwidth]{figures/doboz_new}
\caption{A második reviziós \acrshort{iot} eszközök csatlakozókkal és hangerő vezérlővel ellátott hátlapja} \caption{\acrshort{iot} eszközök csatlakozókkal és hangerő vezérlővel ellátott hátlapja}
\label{fig:doboz-ng} \label{fig:doboz-ng}
\end{figure} \end{figure}

View File

@ -4,54 +4,23 @@
\label{chapter:dynamic_scheduling} \label{chapter:dynamic_scheduling}
%---------------------------------------------------------------------------- %----------------------------------------------------------------------------
% A robotkaroknál menet közbeni átütemezés nem jó ötlet, ezért csak a biztonságos állásban ütemezi át
% Futtató környezet tervezése
% Vázolni a futtató környezetet amit elkészítettem
% írni arról, hogy készítettem, ansible, kubespray
% Ütemezés megoldása
% Nincsenek jó ütemező algoritmusok
% Kell csinálni sajátot
% Ütemezési algoritmus tervezése
% Ütemezési algoritmus implementálása
% Bemeneti adatok
% Kimeneti adatok egy ábrán
% adat -> doboz -> ütemezési döntés
% Ütemezési döntések hogy materializálódnak a clusterek közt
% Az ütemező algoritmus bemente nagyon alakalmazás függő, attól függ mit akarunk elérni
% Ezért robotkaroknál latency, birbnetesnél sávszél
% Hogyan lettek mérve és gyűjtve
% Hogyan lettek kiértékelve
% Erről egyelőre még csak annyi a biztos, hogy kubernetes lesz
% Ütemező algoritmus \section{Felhős keretrendszer kiválasztása}
% Big brain matekoshoz ismerni kéne sokmindent
% Próbálgatós naiv algoritmust csinálok
% robotkar: mindig a legkisebb latency-hez igazítsa, ha oda nem sikerül, akkor fail (esetleg küszöbértéket meghatározni)
% Birbnetes: sávszél és queue hosszal lehet variálni. Sávszél alapján lehet osztályozni a queue hossz pedig a trigger,
% Itt nézni lehetne, hogy hol járt már, az oda-vissza rakosgatás elkerülése érdekében.
\section{Felhős Keretrendszer}
\label{sec:cloud_framework} \label{sec:cloud_framework}
% TODO: Itt nagyon sok mindent át kell írni % TODO: Itt nagyon sok mindent át kell írni
%\subsection{Keretrendszer}
% \Aref{sec:frameworks}.\ szekcióban több keretrendszert is megvizsgáltam. Ezek közül a \textit{KubeFed}-et választottam.
%\Aref{sec:frameworks}.\ szekcióban több keretrendszert is megvizsgáltam. Ezek közül a \textit{KubeEdge}-et választottam.
%
%A kiválasztásának fő oka az volt, hogy támogatja a mikroszolgáltatás architektúrát, emellett -- a leírása alapján -- könnyen lehet alkalmazni, hiszen ha az alkalmazásunk konténerből futtatható, alig kell rajta módosítani, hiszen a \textit{KubeEdge} képes ezeket a konténereket beütemezni, hogy a peremhálózaton futhassanak. Így a korábban szerzett mikroszolgáltatás alapú alkalmazásfejlesztési tapasztalataimat itt könnyen tudtam hasznosítani.
%
%Mindemellett \aref{sec:birbframework}.\ szekcióban kifejtettek alapján a másik alkalmazásomat is \textit{KubeEdge} alapokra építettem fel. Ennek köszönhetően a későbbi méréseimet is egyforma környezetben tudom végezni, ezzel egyszerűsítve azok implementációját amellett, hogy a két alkalmazáshoz nem kell két külön keretrendszert megismernem és fejleszteni rá.
%
%A \textit{KubeEdge} használatának további előnye, hogy az általam már jól ismert \textit{Kubernetes} konténer orkesztációs platformra épül így a telepítése és megismerése számomra egyszerűbb.
% Itt leírom, hogy az összes egy nagy kula, és a kubefedet is csak azért választom, hogy legyen egységes controlplane % Itt leírom, hogy az összes egy nagy kula, és a kubefedet is csak azért választom, hogy legyen egységes controlplane
% támogatja az ütemezést
% saját ütemezője nincs
%
\section{Komponensek dinamikus ütemezése} \section{Komponensek dinamikus ütemezése}

Binary file not shown.

Before

Width:  |  Height:  |  Size: 3.3 MiB

After

Width:  |  Height:  |  Size: 1.6 MiB