Merge branch 'markosz-2' into 'master'

added Markosz feedback

See merge request marcsello/dipterv!1
This commit is contained in:
Pünkösd Marcell 2021-12-17 01:52:42 +00:00
commit 64b0db58c9
2 changed files with 6 additions and 5 deletions

View File

@ -6,7 +6,7 @@
Éves szinten komoly károkat okoznak a szőlőtermő vidékeken a seregély madarak, amelyek előszeretettel csipegetik le a megtermelt szőlőt. A seregély védett madár és a jelenlegi vadkár elleni megoldások vagy drágák vagy nem túl hatékonyak \cite{nk}. A probléma innovatív megoldására irányult az a tanszéki projekt, -- amelyen én is részt vettem -- amely olyan rendszer kidolgozását tűzte ki célul, amely a madarakat képes hangjuk alapján azonosítani, illetve szükség esetén elriasztani őket. Éves szinten komoly károkat okoznak a szőlőtermő vidékeken a seregély madarak, amelyek előszeretettel csipegetik le a megtermelt szőlőt. A seregély védett madár és a jelenlegi vadkár elleni megoldások vagy drágák vagy nem túl hatékonyak \cite{nk}. A probléma innovatív megoldására irányult az a tanszéki projekt, -- amelyen én is részt vettem -- amely olyan rendszer kidolgozását tűzte ki célul, amely a madarakat képes hangjuk alapján azonosítani, illetve szükség esetén elriasztani őket.
A rendszer eredetileg a szőlővidékre telepített \acrfull{iot} eszközökből és a felhőben futó szoftverből áll. Kétszintű mesterséges intelligencia segítségével mind az eszközök, mind a felhő szoftver végez intelligens felismerést. Az eszköz maga egy egyszerűbb algoritmussal próbálja megállapítani, hogy a rögzített hangminta tartalmaz-e madárcsiripelést. Ha igen, továbbítja a mintát a felhőbe ahol egy komolyabb számítási igényű mesterséges intelligencia osztályozza a mintát aszerint, hogy milyen madár hangját tartalmazza a minta. Ha a felismerés eredménye arra utal, hogy a cél madár hangját sikerült rögzíteni, akkor a rendszer megpróbálkozik a kérdéses madár elriasztásával hangminták lejátszásával a területen telepített eszközön. A rendszer eredetileg a szőlővidékre telepített \acrfull{iot} eszközökből és a felhőben futó szoftverből áll. Kétszintű mesterséges intelligencia segítségével mind az eszközök, mind a felhő szoftver végez intelligens felismerést. Az eszköz maga egy egyszerűbb algoritmussal próbálja megállapítani, hogy a rögzített hangminta tartalmaz-e madárcsiripelést. Ha igen, továbbítja a mintát a felhőbe, ahol egy komolyabb számítási igényű mesterséges intelligencia osztályozza a mintát aszerint, hogy milyen madár hangját tartalmazza a minta. Ha a felismerés eredménye arra utal, hogy a cél madár hangját sikerült rögzíteni, akkor a rendszer megpróbálkozik a kérdéses madár elriasztásával hangminták lejátszásával a területen telepített eszközön.
A rendszer belső működéséről egy rövid összefoglaló található \aref{appendix:birbnetes}.\ függelékben. A fejezeten belül csak a permhálózati alkalmazásra való átalakítás szempontjából érintett részleteket vázolom. A rendszer belső működéséről egy rövid összefoglaló található \aref{appendix:birbnetes}.\ függelékben. A fejezeten belül csak a permhálózati alkalmazásra való átalakítás szempontjából érintett részleteket vázolom.
@ -26,9 +26,9 @@ A rendszer felépítése két rétegű. Az egyik réteg a felhőben futó szoftv
\end{figure} \end{figure}
A felhős szoftver felépítése mikroszolgáltatás architektúrára épül. Az egyes funkcionalitásokat különálló mikroszolgáltatások valósítják meg. A futtatókörnyezet \textit{Kubernetes}. A hangminta feldolgozására szolgáló intelligens felismerésen kívül ez a komponens megvalósít számos egyéb funkcionalitást is, mint a hangminták hosszútávú tárolása, a használt \acrshort{mi} modellek kezelése vagy az észlelésekről statisztikai adatok készítése és azok vizualizálása. A felhős szoftver felépítése mikroszolgáltatás architektúrára épül. Az egyes funkcionalitásokat különálló mikroszolgáltatások valósítják meg, a futtatókörnyezet \textit{Kubernetes}. A hangminta feldolgozására szolgáló intelligens felismerésen kívül ez a komponens megvalósít számos egyéb funkcionalitást is, mint a hangminták hosszútávú tárolása, a használt \acrshort{mi} modellek kezelése vagy az észlelésekről statisztikai adatok készítése és azok vizualizálása.
Az \acrshort{iot} eszközön futó komponens egy moduláris monolit szoftver. Két részből áll: üzleti logika és platform illesztő. A platform illesztő egy absztrakciós réteget húz a konkrét hardver belső működése fölé és egy egységes interfészt szolgáltat az üzleti logika számára. Az \acrshort{iot} eszközön futó komponens egy moduláris monolit szoftver. Két részből áll: üzleti logika és platform illesztő. A platform illesztő egy absztrakciós réteget húz a konkrét hardver belső működése fölé és egységes interfészt szolgáltat az üzleti logika számára.
A két réteg kommunikációja két külön csatornán történik. Az egyik csatorna a vezérlő és állapot üzenetek kétirányú továbbítására szolgál. Ez egy \textit{MQTT} alapú üzenetsor. A másik csatorna a rögzített hangminták feltöltésére szolgál, ez \acrshort{http} kapcsolaton keresztül történik. A két réteg kommunikációja két külön csatornán történik. Az egyik csatorna a vezérlő és állapot üzenetek kétirányú továbbítására szolgál. Ez egy \textit{MQTT} alapú üzenetsor. A másik csatorna a rögzített hangminták feltöltésére szolgál, ez \acrshort{http} kapcsolaton keresztül történik.

View File

@ -7,9 +7,10 @@
\section{Összefoglalás} \section{Összefoglalás}
A féléves munkám első részében a felhő és peremhálózati számítástechnika alkalmazási területeit, jellemző felhasználási módjait tekintettem át. Megvizsgáltam több keretrendszert is, az ezek mögött rejlő ötleteket és megoldásokat. A %féléves
munkám első részében a felhő és peremhálózati számítástechnika alkalmazási területeit, jellemző felhasználási módjait tekintettem át. Megvizsgáltam több keretrendszert is, az ezek mögött rejlő ötleteket és megoldásokat.
Az irodalomkutatás során szerzett ismeretek alapján olyan alkalmazásokat kerestem, amelyek működéséhez előnyösen járulnak hozzá a peremhálózati rendszerek alkalmazása. Kutatásaim során kettő alkalmazást is találtam, amelyek egyenként különböző előnyeit képesek kihasználni a felhő és peremhálózati rendszerek együttes alkalmazásának. Az alkalmazásokat részletesen tanulmányoztam és bemutattam. Az irodalomkutatás során szerzett ismeretek alapján olyan alkalmazásokat kerestem, amelyek működéséhez előnyösen járul hozzá a peremhálózati rendszerek alkalmazása. Kutatásaim során kettő alkalmazást is találtam, amelyek egyenként különböző előnyeit képesek kihasználni a felhő és peremhálózati rendszerek együttes alkalmazásának. Az alkalmazásokat részletesen tanulmányoztam és bemutattam.
% TODO % TODO
% átalakítottam, hogy jó legyen edge-be % átalakítottam, hogy jó legyen edge-be