Napjainkban egyre elterjedtebb a webes alkalmazások fejlesztése során kisebb részegységek fejlesztése, melyeknek saját felelősségük is lehet. Ezzel a kódbázis növekedése nem vonzza maga után a kódbázis átláthatatlanságát. A Function as a Service architektúra azt jelenti, hogy az alkalmazás fejlesztői a lehető legkisebb állapotmentes részegységekre - függvényekre - bontják az alkalmazást, és azokat nem saját infrastruktúrán futtatják. Az ilyen módon készített alkalmazások skálázhatósága is kedvezőbb, hiszen könnyen konténerizálhatók, így az egyes részek egyszerűen példányosítható, leállítható és mozgatható folyamatok.
Fennáll viszont a probléma, hogy az egyes részek akkor is készen állnak kérések fogadására, ha nincs rájuk szükség, ezzel feleslegesen foglalva erőforrásokat.
Szintúgy gyakori probléma a váratlanul megjelenő, nagy terhelésre a lassú válaszreakció. Ez a probléma legtöbbször nem egy rosszul elkészített alkalmazásból adódik, hanem a futtató környezet adottsága.
A Knative és a rá épülő Function as a Service megoldások ezeket a problémákat oldják meg. Lehetővé teszik az egyes részegységek nullára skálázását, valamint képesek szolgáltatások gyors skálázására a megjelenő konkurens kérésekkel arányosan.
A szakdolgozat keretein belül a Knative sajátosságait vizsgálom, összehasonlítva azt tradicionális megoldásokkal.
This document is a \LaTeX-based skeleton for BSc/MSc~theses of students at the Electrical Engineering and Informatics Faculty, Budapest University of Technology and Economics. The usage of this skeleton is optional. It has been tested with the \emph{TeXLive}\TeX~implementation, and it requires the PDF-\LaTeX~compiler.